خانه / دانش / آشنایی با پورت USB 3

آشنایی با پورت USB 3

کمتر کسی را می‌توان یافت که با رایانه در ارتباط باشد اما پورت‌های USB را نشناسد. از 15 سال پیش که این فناوری وارد دنیای رایانه شد، بسیاری از فعالیت‌ها را تسهیل و تسریع کرد. در طی این سال‌ها، این فناوری دائما پیشرفت کرد. این پیشرفت‌ها، قابلیت‌های جدیدی به پورت‌های USB افزوده‌اند که شاید با همه آن‌ها آشنا نباشید. این قابلیت‌های تازه، تفاوت‌های نسل‌های جدیدتر USB نسبت به قدیمی‌ترها محسوب می‌شود.

Connector_USB_3_IMGP6024_wp
جدیدترین نسل این نوع پورت‌ها، USB 3 نام‌گذاری شده است. این فناوری به طور گسترده‌ای از اوایل سال 2010 به خدمت گرفته شد و صنعت رایانه را تحت تاثیر قرار داد اما USB 3 چه تفاوتی با USBهای قدیمی‌تر و یا به طور دقیق‌تر با USB 2 دارد.
بارزترین تفاوتی که یک کاربر معمولی رایانه می‌تواند بین دو پورت USB 3 و USB 2 تمیز دهد، تفاوت پهنای باند این دو نوع پورت است. یک پورت USB 2 می‌تواند اطلاعات را با سرعت حداکثر 480 مگابیت بر ثانیه منتقل کند، در حالی که این پهنای باند در USB 3 تا 10 برابر افزایش یافته است. سرعت انتقال اطلاعات از طریق پورت‌های USB 3 حداکثر 5 گیگابیت بر ثانیه است و این موضوع، اصلی‌ترین دلیلی است که ممکن است یک کاربر معمولی رایانه را که با موضوعات تخصصی سخت‌افزار کمتر در ارتباط است، به استفاده از این فناوری متمایل کند.
بالاتر بودن سرعت انتقال داده در این پورت‌ها، یک ویژگی مثبت است اما لزوما به کار همه کاربران USB نمی‌آید. در این مورد، باید به کلمه حداکثر که قبل از میزان سرعت این پورت‌ها عنوان شده است، توجه کرد. این پورت‌ها می‌توانند اطلاعات را با این چنین سرعتی رد و بدل کنند اما به شرطی که ملزومات این چنین سرعتی نیز فراهم شده باشد.
انتقال Data مفهومی دو طرفه است و در واقع به همین دلیل، پورت‌های USB نوعی واسط هستند که میان دو Media ارتباط برقرار می‌کنند.Media عنصری سخت‌افزاری مانند هارددیسک و یا فلش مموری است که حامل اطلاعات است. در انتقال اطلاعات، سرعت انتقال به توانایی سه عنصر گیرنده، فرستنده و واسط وابسته است. اگر سرعت هر یک از این سه عامل، کمتر از سرعت دیگر اعضای زنجیره انتقال اطلاعات باشد، این سرعت کمتر به عنوان حداکثر سرعت انتقال اطلاعات این زنجیره تعیین می‌شود.
با این رویکرد، مشتریان USB 3 دو نوع از محصولات را پیش رو خواهند داشت. دسته اول، هارددیسک‌های اکسترنال و یا فلش‌مموری‌هایی که از USB 3 پشتیبانی می‌کنند و مادربوردها و یا لپ‌تاپ‌هایی که به این نوع پورت‌ها مجهزند. یعنی اگر یک هارددیسک اکسترنال USB 3 را به رایانه‌ای مجهز به پورت USB 3 وصل نکرده باشید، حداکثر سرعت انتقال اطلاعات، برابر سرعت پورت رایانه است. در بسیاری از اوقات، سرعت نوشتن اطلاعات در هارددیسک‌ها و فلش‌مموری‌ها، کمتر از سرعت انتقال اطلاعات از طریق پورت USB 3 است. بنابراین در این شرایط، سرعت نوشتن اطلاعات روی این نوع هارددیسک، در صورتی که شرایط برای استفاده از پورت USB 3 نیز مهیا باشد، حداکثر برابر با سرعت نوشتن اطلاعات در هارددیسک است.

981ea4068462800c432d78800fc77604_XL
اتصال پورت USB 3 به ماوس‌، پرینتر، اسکنر و به طور کلی دستگاهایی که Media با حجم بالا در آن‌ها به کار نرفته است، هیچ تفاوتی با پورت USB 2 ایجاد نمی‌کند، چرا که اندک اطلاعات مبادله شده در این نوع ارتباط‌ها، حتی به مراتب کمتر از حداکثر پهنای باند پورت USB 1 است. وقتی اطلاعاتی برای انتقال وجود ندارد، عرض پهنای باند نیز اهمیتی نخواهد داشت.
در خرید‌های آتی خود در نظر داشته باشید که اگر کلیه شرایط استفاده از یک فناوری را دارید، به آن فناوری خاص پول پرداخت کنید، در غیر این صورت، این پول پرداخت شده، هیچ بهره‌ای برای شما نخواهد داشت.